Loď Prima Party bezpečně  a jistě napíná plachty k 25.sezóně

Beskyde, Beskyde, Prima Parta po tobě ide

Víte proč se stále vracíme do Beskyd?  Co je frgál, žinčice nebo strapačky?  Kolik tisícovek mají Beskydy?

Pojďme si společně přiblížit důvody, proč jsou Beskydy naším oblíbeným místem.

V Prima Partě máme Beskydy rádi a v minulosti jsme již prochodili okolí Visalají včetně výstupu na Lysou horu  (1323 m) a oblast Súkenické poblíž hranic se Slovenskem – Bumbálkou. Stále nás (nejen) svými přírodními krásami přitahují. Zaostříme dnes na několik typických atraktivit  a možná zjistíte, že i pro vás skrývají nějaká ta přitažlivá místa.

Beskydy najdeme na severovýchodní Moravě v oblasti Valašsko. Jsou to zalesněné kopce většinou s oblými vrcholy. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Vyhlášena byla v roce 1973 (významný to rok) a důvodem byla ochrana pralesovitých lesů se vzácnými karpatskými rostlinami i živočichy.

Věděli jste že:

  • je tu 1100 km turisticky značených tras? (to máme ještě co dělat, než je prochodíme celé :-))
  • je zde nejvyšší průměrná sklonitost svahů u nás (%)?
  • zde najdete sjezdovky v celkové délce okolo 50km?
  • jsou Beskydy nazývány „zelenou páteří střední Evropy“, protože je to karpatský horský oblouk, který u nás končí a zároveň dosahuje nejvyšších nadmořských výšek?
  • tady najdete 32 tisícovek?

Výchozími místy pro Moravskoslezské Beskydy jsou města Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí, Morávka a Jablunkov, případně se lze do hor dostat ze slovenských Javorníků a Kysuce.

A právě Rožnov pod Radhoštěm nám  při minulých návštěvách nabídl mnoho zajímavého. Až sem zavítáte, nevynechejte:

  1. Valašské muzeum v přírodě otevřené celoročně, www.vmp.cz
  2. Jurkovičovu rozhlednu
  3. Svíčkárnu – ruční výrobnu svíček a vosků, www.unipar.cz
  4. Pustevny. Lanovkou se sem dostanete z Trojanovic a pokud jste tu nějakou dobu nebyli, budete překvapeni novou budovou horní stanice. V minulosti zde nejprve  postavili první dvě útulny. Později s nárůstem zájmu turistů se rozhodli zvýšit ubytovací a pohostinské kapacity. Proto nechali vybudovat další dvě útulny, které navrhoval slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. www.pustevny.cz
  5. A pokud už jste na Pustevnách, tak musíte dojít až na Radhošť, která se stala symbolem zdejšího kraje.

A co že je ten frgál? Valašský frgál je sladký koláč z kynutého těsta o průměru asi 30cm  a hmotnosti 600–700g se žmolenkou. V minulosti se mu také říkalo vdolek, pecák nebo lopaťák.  Dříve se pekly také slané druhy frgálů s náplní z kysaného zelí nebo řepy. Ty už se ale v současnosti téměř nevyskytují. Dnes jsou náplně frgálů  takřka výhradně sladké. Mezi nejpopulárnějí patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Narazit můžete i na méně obvyklé náplně jako například jahodové a meruňkové frgály. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se používá jen jeden druh náplně. Je-li na koláči kombinace náplní, není to frgál.

Strapačky jsou vlastně halušky se zelím. Je to typické slovenské jídlo, které si často můžete dát i v Beskydech. Vaří se tak, že oddělujete kousky řidšího těsta z brambor a mouky a házíte je do vroucí vody. Typické jsou bryndzové halušky.

Žinčice byla druhou léčebnou součástí místního lázeňského života a je to ohřívaná ovčí syrovátka (něco jako kefír), zpracovávaná v horských salaších v okolí Rožnova. Tou první bylo a je je zdejší ovzduší. V 19.století se lázeňští hosté procházeli po parku  s lázeňským pohárem, naplněným čerstvou sladkou žinčicí, a zhluboka dýchali vlhký ranní vzduch prosycený pryskyřicemi. Přijížděli sem z celé střední Evropy, ale zejména z tehdejšího Rakouska-Uherska.

V 19.století sem přijížděli a léčili se procházkami a žinčicou. A my s Prima Partou budeme chodit na procházky, pokud bude sníh i na běžky, a možná se někdy trochu léčit… Tatranským čajem. To je kombinace čaje, výluhu z bylinek a silné lihoviny – lék slovenských horalů.

Beskydy aktuálně v nabídce nemáme, ale doporučujeme Javorníky, které jsou hned vedle.

 Rezervujte okamžitě, dokud jsou ještě volná místa.

Za turistikou do Javorníků

Jarmila Zítková
Jarmila je zakladatelkou Prima Party a a s radostí pro vás připravuje dovolenou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více zde