Nic nenalezeno

Milovníci komfortu ocení kvalitní a luxusní hotelové rezorty přímo na krásných plážích. Tato země disponuje úplně vším, co na své dovolené očekáváte. Kromě obdivování úžasných přírodních scenérií je Omán ideálním místem pro prožití aktivní dovolené. Můžete se potápět, šnorchlovat, užít si treky do hor nebo jít nakupovat.

 

V každém městečku narazíte na tržiště (souky). Ženy zajisté neodolají bohaté nabídce orientálního koření. Smlouvání je na denním pořádku. V tomto čarokrásném koutě Arábie si zkrátka každý přijde na své!


Za víkend je zde považován pátek a sobota. Je dobré to mít na paměti kvůli návštěvám některých památek či turistických atrakcí. Například velká mešita sultána Kábúse v Muscatu je v pátek pro veřejnost uzavřena.


Omán sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Jemenem a Saúdskou Arábií. Ománské pobřeží je dlouhé více než 3 000 km a je velmi rozmanité. Tvoří ho romantické liduprázdné laguny, skalnaté útesy i široké pláže. Severní břehy omývá Ománský záliv, jihovýchodní část pobřeží pro změnu Arabské moře, bohaté na delfíny, želvy, velryby a také na korálové útesy. Země nabízí perfektní klima po celý rok, teploty vzduchu se pohybují okolo 30 °C. Na dovolenou sem lze tedy vyrazit kdykoliv!

 

 

Letoviska

Muscat - hlavní město Ománu se rozprostírá na pobřeží Ománského zálivu, konkrétně se jedná o několik desítek kilometrů. Díky tomu tu najdete řadu písčitých pláží a také hotelů v jejich – častokrát těsné
– blízkosti. Nechybí ani dlouhá promenáda s kavárnami a restauracemi, malebný přístav a nádherné golfové hřiště. Symbolem města je velká mešita sultána Kábúse, spatříte i obrovské paláce. Nakupovat můžete nejen v kamenných obchodech, ale také na kouzelném trhu Mutrah či v obchodní galerii Oman Avenues Mall. Jednotlivé části Muscatu oddělují svahy pohoří Al Hadžar, jsou však propojeny moderní dálnicí.

Salalah - taktéž v jižní části Ománu, cca 70 km západně od Mirbatu, se nalézá vyhlášené letovisko Salalah. Stejně jako Muscat má vlastní mezinárodní letiště. Přivítají vás tu dlouhé písčité pláže, skvělé hotely i nádherné přírodní scenérie. Na trhu Al Husn nakoupíte parfémy, koření, ručně vyrobenou keramiku, šperky i typické kadidlo, které se odsud vyváželo již ve 13. století. K návštěvě svádí archeologický park Al Balid s pozůstatky dávného přístavu. Potápěči mohou zamířit za bohatým podmořským životem v korálových útesech. K dalším atrakcím patří horské prameny Ayn Razat a hrobka proroka Joba.

Salalah - Mirbat - zatímco Muscat leží na severovýchodě Ománu, podstatně menší Mirbat je na jihu. Přesněji na pobřeží Arabského moře, pod příkrými svahy pohoří Jabal Samhan se stejnojmennou přírodní rezervací. Dominantou letoviska je zachovalá pevnost z 19. století. Najdete zde samozřejmě i obchody, restaurace, kavárny, banky a nejrůznější služby. S nadšením sem míří také potápěči, které fascinují blízké korálové útesy, pestrá podmořská fauna a flóra a dva vraky na dně. Místní organizace zajišťuje ponory v téměř 30 atraktivních lokalitách. Spatřit lze delfíny, želvy, velryby, chobotnice i murény.

Pláže, slunečníky a lehátka

Pláže v Ománu jsou zpravidla písčité, výjimečně písčito-oblázkové nebo se skalnatým podložím. Vstup do moře je obvykle pozvolný. Řada hotelů zapůjčuje lehátka a slunečníky zdarma. Na mnohých veřejných plážích si je lze pronajmout.
Na plážích v Ománu není povolen prodej alkoholu. Ve všech plážových barech si tak můžete zakoupit pouze nealkoholické nápoje.

 

Kuchyně

Příběh ománského lidu je nerozlučitelně spjatý s mořem – nejen díky štědré nabídce mořských plodů, které jim odpradávna přinášelo na stůl, ale především díky obchodním cestám, které Omán propojovaly se zbytkem starověkého světa. Dávno před objevením ropy byli Ománci námořníci, rybáři, farmáři datlových palem a kočovní beduíni. Jejich strava byla založena na trvanlivých surovinách, díky kterým mohli přežít hubené roky. V horších časech tvořily základ jejich jídelníčku sušené datle a velbloudí mléko. V lepších časech pak na jeijch stolech objevila rýže dochucovaná exotickým kořením ze vzdálenějších koutů Asie. Tradičně se jedlo s rodinou a přáteli – z velkých hrnců si každý nabíral každý rukou, bez použití příborů. Tato tradice se drží v Ománu dodnes.

Řeč

Úředním jazykem je arabština, na většině míst (v hotelech, restauracích, bankách, na úřadech atd.) se domluvíte anglicky.

Měna

Oficiální měnou je ománský riál (OMR), který se dělí na 1000 bais. V hotelích a obchodech lze platit kartou. Chcete-li si peníze raději směnit, přivezte si hotovost v eurech nebo amerických dolarech. Poplatky nejsou zpravidla účtovány. (1 USD = cca 0,38 OMR)

Elektrické napětí

V Ománu je zavedeno napětí 220-240 V, 50 Hz. Jsou zde zástrčky britského typu. Elektrické přístroje se zástrčkami uzpůsobenými na české poměry budou potřebovat redukci. Tu lze sehnat téměř kdekoliv.

Cestovní pas, vízum a očkování

Je nutný cestovní pas platný min. 6 měsíců ode dne vstupu a vízum. Občané ČR si o ně mohou zažádat prostřednictvím online aplikace na webové stránce Ománské královské policie (https://evisa.rop.gov.om/), v sekci „Apply for Unsponsored Visa“. Ománská strana tento postup doporučuje. Občanům ČR je uděleno vízum po příletu zdarma na dobu 14 dní.
Chcete si pronajmout auto? Omán pro krátkodobé pobyty v praxi uznává české řidičské průkazy nebo průkazy vydané zeměmi EU. Očkování není nutné.

Celní a devizové předpisy

Bezcelně je povolen dovoz 400 cigaret, 100 ml parfému, 10 DVD, 2 l vína či lihoviny (osoby starší 21 let). Je nutné deklarovat hotovost, cestovní šeky, šperky nebo drahé kameny apod. v hodnotě přesahující 6 tisíc ománských riálů.
Do země je zakázáno dovážet narkotika, části rostliny či semena konopí (cannabis), pornografické publikace, střelné či bodné zbraně a další. Dovoz některých léků, které jsou v ČR povoleny, může být v Ománu omezen (např. Codein). V takovém případě je nutné dovézt si lék v originálním balení s lékařskou zprávou a předpisem s razítkem a podpisem příslušného lékaře. V případě nejasností kontaktujte nejbližší ománský zastupitelský úřad či Ministerstvo zdravotnictví.

Jak se zbavit 5 obav z cestování bez partnera? Stáhněte si náš e-book, ve kterém najdete odpovědi na časté dotazy našich sólo cestovatelů. To vám pomůže v rozhodování o výběru vaší dovolené.
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.